Nasze główne zadania to zapewnienie wsparcia tłumacza języka migowego osobom niesłyszącym w kontaktach z otoczeniem. W tym celu profesjonalną bezpłatną pomocą służą nasi specjaliści – certyfikowani tłumacze języka migowego (T1), psycholog, pedagog posiadający duże doświadczenie w pracy z osobami niesłyszącymi, oraz wykładowcy języka migowego.
Propagujemy również działania zmierzające do integrowania osób z wadą słuchu ze środowiskiem społecznym słyszących poprzez organizowanie różnorodnych nieodpłatnych zajęć m.in. warsztatów fotograficznych, animacji poklatkowej, psychologicznych, tanecznych, teatralnych, komputerowych, kulinarnych, gry na bębnach etnicznych, zajęć sportowych, zajęć kabaretowych itp. oraz różnorodnych imprez integrujących osoby niesłyszące i słyszące jak np. imprezy taneczne, bale sylwestrowe, imprezy okolicznościowe, ogniska, kuligi, wycieczki, spływy kajakowe itp.
Ważnym elementem działania Stowarzyszenia jest organizowanie kursów Polskiego Języka Migowego na wszystkich poziomach. Nasze kursy przygotowane są z myślą o wszystkich osobach, instytucjach, czy podmiotach, które są zainteresowane nauką języka migowego i chcą nauczyć się podstawowej komunikacji z osobami z wadami słuchu.
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” posiada wpis w rejestrze instytucji szkoleniowych prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy pod numerem 2.20/00033/2012
Kursy Polskiego Języka Migowego na wszystkich poziomach.
Terenem działań Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności województwo podlaskie.
Nasi tłumacze języka migowego udzielają wsparcia w ramach Ośrodka Rehabilitacji Społecznej Niesłyszących, który mieści się w Białymstoku przy ul. Stołecznej 25 lok. U8
Pomoc tłumaczy języka migowego świadczona jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 oraz raz w tygodniu do godziny 19:00.